18 marca 2022
RAPORT Z PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH DOTYCZĄCYCH PROJEKTU UCHWAŁY RADY GMINY DALIKÓW W SPRAWIE WYZNACZENIA OBSZARU ZDEGRADOWANEGO I OBSZARU REWITALIZACJI
Rewitalizacja została usankcjonowana prawnie ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji, stanowiącą podstawę prawną wszelkich działań w niniejszym zakresie. Zgodnie z ww. ustawą rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
RAPORT Z PRZEPROWADZENIA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
DOTYCZĄCYCH PROJEKTU UCHWAŁY RADY GMINY DALIKÓW W SPRAWIE WYZNACZENIA OBSZARU ZDEGRADOWANEGO I OBSZARU REWITALIZACJI
INFORMACJE OGÓLNE
Rewitalizacja została usankcjonowana prawnie ustawą z dnia 9 października 2015 r.
o rewitalizacji, stanowiącą podstawę prawną wszelkich działań w niniejszym zakresie. Zgodnie z ww. ustawą rewitalizacja stanowi proces wyprowadzania ze stanu kryzysowego obszarów zdegradowanych, prowadzony w sposób kompleksowy, poprzez zintegrowane działania na rzecz lokalnej społeczności, przestrzeni i gospodarki, skoncentrowane terytorialnie, prowadzone przez interesariuszy rewitalizacji na podstawie gminnego programu rewitalizacji.
Gmina Dalików przystąpiła do sporządzenia Gminnego Programu Rewitalizacji Gminy Dalików, zgodnie z wymogami ustawy z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji. Zgodnie z wymogami ww. ustawy sporządzenie programu poprzedza etap związany z wyznaczeniem obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Obszar zdegradowany jako obszar gminy znajdujący się w stanie kryzysowym z powodu koncentracji negatywnych zjawisk społecznych, a w szczególności bezrobocia, ubóstwa, przestępczości, niskiego poziomu edukacji lub kapitału społecznego, a także niewystarczającego poziomu uczestnictwa w życiu publicznym i kulturalnym oraz gdy występuje na nim ponadto co najmniej jedno z następujących negatywnych zjawisk: gospodarczych, środowiskowych, przestrzenno-funkcjonalnych, technicznych. Za obszar rewitalizacji natomiast należy rozumieć obszar szczególnej koncentracji negatywnych zjawisk, obejmujący całość lub część obszaru zdegradowanego, nie większy niż 20% powierzchni gminy oraz zamieszkały przez nie więcej niż 30% liczby mieszkańców gminy.
PODMIOTY UPRAWNIONE DO UCZESTNICTWA W KONSULTACJACH SPOŁECZNYCH
Zgodnie z ustawą z dnia 9 października 2015 r. o rewitalizacji w obszarze rewitalizacji prowadzone są zadania rewitalizacyjne przez interesariuszy rewitalizacji (podmioty uprawnione do uczestnictwa w konsultacjach społecznych), którymi są w szczególności:
- mieszkańcy obszaru rewitalizacji oraz właściciele, użytkownicy wieczyści nieruchomości i podmioty zarządzające nieruchomościami znajdującymi się na tym obszarze, w tym spółdzielnie mieszkaniowe, wspólnoty mieszkaniowe i towarzystwa budownictwa społecznego;
- mieszkańcy gminy inni niż wymienieni w pkt 1;
- podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność gospodarczą;
- podmioty prowadzące lub zamierzające prowadzić na obszarze gminy działalność społeczną,
w tym organizacje pozarządowe i grupy nieformalne; - jednostki samorządu terytorialnego i ich jednostki organizacyjne;
- organy władzy publicznej;
- podmioty, inne niż wymienione w pkt 6, realizujące na obszarze rewitalizacji uprawnienia Skarbu Państwa.
PRZEDMIOT, TERMIN I FORMA KONSULTACJI SPOŁECZNYCH
Przygotowywanie, koordynowanie i tworzenie warunków do prowadzenia rewitalizacji oraz jej prowadzenie w zakresie właściwości gminy powinny być realizowane w sposób jawny i przejrzysty,
z zapewnieniem aktywnego udziału interesariuszy na każdym etapie tj. partycypacji społecznej. Gmina Dalików poddała konsultacja społecznym projekt uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Podstawą wyznaczenia ww. obszaru stanowiła Diagnoza i analiza zróżnicowania natężeń kryzysowych na terenie gminy Dalików.
Zgodnie z ogłoszeniem i obwieszczeniem Wójta Gminy Dalików z dnia 17.12.2021 r. rozpoczęto konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały Rady Gminy Dalików w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji. Konsultacje społeczne zostały przeprowadzone w okresie od 24 grudnia 2021 r. do 31 stycznia 2022 r. w formie:
- Zbierania uwag, z wykorzystaniem formularza konsultacyjnego dostępnego na stronie internetowej: bip.dalikow.eu oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Dalików, Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Budownictwa. Wypełnione formularze można było dostarczyć: drogą elektroniczną na adres: sekretariat@dalikow.eu oraz w wersji papierowej na adres: Urząd Gminy Dalików, Plac Powstańców 1, 99-205 Dalików lub osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Dalików, Wydział Zagospodarowania Przestrzennego i Budownictwa.
- Ankiety konsultacyjnej, dostępnej na stronie internetowej: bip.dalikow.eu oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy Dalików. Wypełnione ankiety można było dostarczyć: drogą elektroniczną na adres: sekretariat@dalikow.eu, drogą korespondencyjną na adres: Urząd Gminy Dalików, Plac Powstańców 1, 99-205 Dalików lub osobiście w siedzibie Urzędu Gminy Dalików.
- Debaty publicznej, która miała miejsce w Urzędzie Gminy Dalików, Plac Powstańców 1, 99-205 Dalików w dniu 14 stycznia, o godz. 10.00.
Projekt uchwały Rady Gminy Dalików w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego
i obszaru rewitalizacji wraz z załącznikiem graficznym, Materiał informacyjny (Diagnoza i analiza zróżnicowania natężenia zjawisk kryzysowych na terenie gminy Dalików), formularz konsultacyjny oraz ankieta konsultacyjna były dostępne do dnia 31 stycznia 2022 r. w Biuletynie Informacji Publicznej oraz w wersji papierowej w Urzędzie Gminy w Dalikowie, w godzinach pracy Urzędu.
PRZEBIEG I WYNIKI KONSULTACJI
W ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Gminy Dalików w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji wpłynęło 5 formularzy zgłaszania uwag do Diagnozy i analizy stanu zróżnicowania natężenia zjawisk kryzysowych na terenie gminy Dalików, w większości bez uwag (akceptacja wyników analiz). W jednym formularzu wskazano na konieczność uwzględnienia bezpłatnych dowozów do szkoły oraz zwrócono uwagę na problem związany z brakiem chodnika i ścieżki rowerowej. Wskazana uwaga nie powoduje konieczności dokonania zmian w dokumencie Diagnozy i analizy zróżnicowania zjawisk kryzysowych na terenie gminy Dalików.
W ramach konsultacji społecznych projektu uchwały Rady Gminy Dalików w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji wpłynęło: 12 wypełnionych ankiet konsultacyjnych. W 11 ankietach konsultacyjnych uzyskano zgodę na projektowany przebieg granic obszaru zdegradowanego oraz obszaru rewitalizacji. 1 ankieta stanowiła odmowę wskazanych granic, uzasadnioną niechęcią posiadania działki budowlanej w projektowanych obszarach.
Wynik konsultacji społecznych: zatwierdzenie projektu uchwały w sprawie wyznaczenia obszaru zdegradowanego i obszaru rewitalizacji gminy Dalików.
Metryczka
Wytworzono: | 2022-03-18 13:39 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2022-03-18 13:40 | przez: Administrator |
Zmodyfikowano: | 2022-03-18 13:38 | przez: Administrator |
Podmiot udostępniający: | Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy w Dalikowie | |
Odwiedziny: | 1642 |
Rejestr zmian
- [2022-03-18 13:38:35]AdministratorPublikacja artykułu